Jak dbać o drzwi, aby posłużyły na długie lata?
Wybór drzwi wewnętrznych to decyzja na lata. Marka Barański znana jest z wysokiej jakości stolarki drzwiowej, ale jak każdy producent, również ona określa konkretne warunki gwarancji. Aby drzwi służyły długo i niezawodnie, warto nie tylko wiedzieć, jak je prawidłowo użytkować, ale też czego unikać, by nie utracić gwarancji.
Co obejmuje gwarancja drzwi Barański?
Gwarancja producenta drzwi Barański wynosi standardowo 24 miesiące i najczęściej obejmuje ukryte fizyczne wady produktu, niewidoczne podczas zakupu i ujawnione w trakcie użytkowania drzwi, a zaliczają się do nich:
- wady materiału – np. pęknięcia, rozwarstwienia, wypaczenia,
- usterki technologiczne – wynikające z produkcji,
- elementy okuć – fabrycznie zainstalowane zamki i zawiasy,
- trwałość powłoki lakierniczej lub forniru – przy eksploatacji w normalnych warunkach użytkowania.
Gwarancja drzwi obejmuje również wady jawne, a za takie uznaje się usterki, które są widoczne z odległości nie mniejszej niż 1,5 metra oceniania, okiem nieuzbrojonym w rozproszonym świetle. Należy zapoznać się z estetyką i jakością wyrobu podczas odbioru drzwi, jednak przed przystąpieniem do montażu, przed zainstalowaniem okuć, akcesoriów oraz zestawu montażowego, jak również przed jakąkolwiek ingerencją w konstrukcję, np. skrócenie drzwi. W razie zastrzeżeń do zakupionych drzwi nie powinno godzić się na ich zamontowanie, ponieważ późniejsze reklamacje z tego tytułu nie są uznawane – dopuszczenie do montażu jest jednoznaczne z akceptacją usterki.
Czego nie obejmuje gwarancja drzwi Barański?
Utrata gwarancji na drzwi wewnętrzne następuje w przypadku:
- uszkodzeń mechanicznych drzwi – wgniecenia, pęknięcia skrzydeł i ościeżnic, zarysowania, wyrwane okucia, itp. powstałe na skutek niewłaściwego użytkowania, np. podczas uderzenia, trzaskania, przeciągu, użycia ostrych narzędzi.
- uszkodzeń drzwi powstałych w wyniku niewłaściwej eksploatacji i konserwacji – jak zarysowania, odbarwienia i uszkodzenia powierzchni na skutek czyszczenia nieodpowiednimi, gruboziarnistymi, żrącymi środkami czystości oraz używania niedostosowanych do powierzchni, nieatestowanych taśm klejących, akrylu, silikonu i innych materiałów wykończeniowych.
- puchnięcia drzwi i rozwarstwiania materiału – spowodowanych przez kontakt z wodą, przy zalaniu, niewłaściwej wentylacji, instalacji drzwi przed wykonaniem prac mokrych, jak tynki i wylewki, nieodpowiednim zabezpieczeniu produktu przed wilgocią ( wilgotność w pomieszczeniu powyżej 60 % ), złej konserwacji zamontowanego produktu, jak np. nieuzupełnione ubytki silikonu przy ościeżnicy,
- różnic kolorystycznych drzwi i wykończenia – kwestia dotyczy drzwi w naturalnym wykończeniu, jak fornir, zwłaszcza:
- różnic kolorystycznych i tonacji, wynikających ze struktury i właściwości drewna,
- nierówności w układzie włókien i krzywizn słoi,
- przebarwień, powstałych na skutek naturalnych związków zawartych w drewnie jak żywica, garbniki, sęki,
- nierówności nieutrudniąjcych eksploatacji drzwi, wynikających ze specyfikacji materiału ( łączenie drewna, mikrowczepy ),
- zmian barwy wynikających z upływu czasu i ekspozycji na działanie naturalnych czynników zewnętrznych, np. światła słonecznego ( zwłaszcza przy zakupie bądź wymianie elementów, w różnych odstępach czasu )
- pracy materiału – niewielkich szczelin na łączeniach listew, wynikających z naturalnej kurczliwości materiału, wypaczeń skrzydła nie większych niż 4 mm,
- samowolnych zmian konstrukcyjnych – własna ingerencja w produkt, jak podcinanie drzwi, frezowanie, skracanie skrzydła czy wymiana okuć na własną rękę, unieważnią gwarancję w okresie jej obowiązywania.
Czego NIE robić z drzwiami wewnętrznymi – praktyczne porady na co dzień
Choć drzwi wydają się elementem trwałym, codzienne drobne błędy w użytkowaniu mogą znacząco skrócić ich żywotność. Oto, czego nie robić z drzwiami i jak o nie dbać, aby posłużyły nam przez długie lata.
Regularna pielęgnacja drzwi
- Czyść drzwi miękką, wilgotną ściereczką z wody z dodatkiem łagodnego płynu do mycia naczyń – bez agresywnych detergentów zawierających alkohol, amoniak, aceton lub chlor, które mogą uszkodzić powłokę. Spraye do łazienki, mleczka do czyszczenia, płyny z alkoholem mogą zmatowić lakier, powodować odbarwienia, doprowadzić do łuszczenia się warstwy ochronnej
- Raz na kilka miesięcy warto przetrzeć drzwi specjalnym środkiem do pielęgnacji drewna lub forniru.
- Czyszczenie, np. parownicą lub myjką ciśnieniową, może rozwarstwić fornir lub lakier, doprowadzić do powstania pęcherzyków pod powierzchnią powłoki, zniszczyć uszczelki lub zamki magnetyczne.
Odpowiednia wilgotność drzwi
- Nie zostawiaj drzwi narażonych na długotrwałą wilgoć, utrzymuj wilgotność powietrza w pomieszczeniu w zakresie 40–60%.
- Zadbaj o wentylację lub uchyl drzwi – zarówno para wodna z łazienki, jak i w pralni, gdzie suszenie ubrań w pomieszczeniu bez wentylacji powoduje, że wilgoć w powietrzu z suszarki bębnowej, lub schnącego prania osadza się na skrzydle, prowadzi do puchnięcia krawędzi drzwi, rozwarstwień, rozwoju pleśni i wykwitów zwłaszcza w dolnej krawędzi skrzydła i ościeżnicy.
- Po kąpieli dobrze przewietrz łazienkę, aby ograniczyć wilgoć.
- Nie przechowuj drzwi w wilgotnych pomieszczeniach przed montażem
- Skrzydła powinny być montowane w suchych i wykończonych wnętrzach, montaż w warunkach budowlanych ( przy tynkującym się suficie czy mokrych ścianach ) to prosty sposób na odkształcenia i… utratę gwarancji.
Odpowiednia temperatura
- Temperatura powinna oscylować między 18 a 23°C . Drzwi nie powinny być narażone na skrajne warunki, takie jak zbyt suche powietrze zimą, bądź zbyt wilgotne latem.
- Zbyt niska temperatura w nieogrzewanych pomieszczeniach, np. na poddaszu,
w domku letniskowym czy w nowo wybudowanym domu, przed oddaniem do użytku, może prowadzić do odkształceń skrzydła,
- Drzwi mogą nasiąkać wilgocią z otoczenia, lakier pękać przy zmianach temperatury ( zamarzanie / odmarzanie), powstają deformacje krawędziowe lub skrzywienia skrzydła.
Długotrwałe nasłonecznienie drzwi
- Jeśli drzwi wewnętrzne – zwłaszcza malowane lub fornirowane – znajdują się blisko dużego okna i są regularnie wystawione na silne światło słoneczne, narażone są na widoczną zmianę barwy, mogą blaknąć – szczególnie kolory ciemne,
- Powierzchnia może się przesuszyć i stać bardziej krucha, lakier może zacząć się łuszczyć.
- Pomocnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zastosowanie zasłon, rolet lub filtrów UV na szybach.
Uwaga na trzaskanie drzwiami i przeciągi
- Delikatnie otwieraj i zamykaj, zbyt mocne zamykanie drzwi lub trzaskanie skrzydłem może uszkodzić zawiasy, zamek, a nawet samo skrzydło.
- Nie zostawiaj drzwi uchylonych, nie zabezpieczonych podczas przeciągu, silne uderzenia drzwi o ościeżnicę lub ścianę mogą wyłamać zawiasy lub zamek, uszkodzić ramę drzwiową, naruszyć strukturę skrzydła.
- Warto zamontować odbojniki lub spowalniacze, by chronić drzwi przed mechanicznymi uszkodzeniami.
Regularnie sprawdzaj i konserwuj okucia drzwi
- Nie ignoruj drobnych usterek jakzacinający się zamek, luźny zawias lub klamka – sprawdzaj czy nie są zanieczyszczone, są dobrze dokręcone i prawidłowo działają – użytkowanie drzwi z wadą może doprowadzić do większych uszkodzeń i przekroczenia warunków gwarancyjnych.
- Zabezpiecz okucia na czas prac wykończeniowych, remontu, malowania – brud i zanieczyszczenia mogą dostać się do środka i uszkodzić mechanizm.
- Do konserwacji okuć stosuj odpowiednie środki smarujące w aerozolu lub inne oleje do tego przeznaczone, zaleca się ją przeprowadzać przynajmniej dwa razy w roku.
Nietypowe sytuacje, które mogą uszkodzić drzwi, a o których często się nie myśli.
Nie wieszaj na klamce i na drzwiach żadnych przedmiotów
Wieszanie torebek, siatek z zakupami, drążków do ćwiczeń wewnątrz ościeżnicy a zwłaszcza mokrych ręczników czy ubrań to częsty błąd. Może to prowadzić do uszkodzenia mechanizmu klamki, rozregulowania zamka, trwałych odkształceń drzwi. Skrzydło drzwi może się wypaczyć, mokre ubrania doprowadzić do spuchnięcia konstrukcji i rozwarstwienia oraz rozklejania się forniru, okleiny czy też schodzenia powłoki lakierniczej. Dzieci często traktują klamkę jak drążek do zabawy, ale również dorośli mają tendencję do opierania się na niej, a to może spowodować poluzowanie się bądź uszkodzenie klamki a nawet uszkodzenie zamka.
Nie zamykaj drzwi, ciągnąc za skrzydło
Najczęściej zamykamy drzwi nie używając klamki. Zamiast za klamkę, domykamy je chwytając za skrzydło, a to zły nawyk. Z czasem prowadzi to do wycierania się powłoki lakierniczej w miejscu chwytu, powstawania plam i przebarwień od brudu i potu z dłoni – zwłaszcza w przypadku drzwi fornirowanych lub malowanych, uszkodzenia konstrukcji jak również uszkodzenia zamka przy trzaskaniu o blachę zaczepową.
Nie montuj haczyków, wieszaków i śrub na skrzydle
Nawet niewielkie dodatki, jak wieszak na ręcznik czy lustro z tyłu drzwi, mogą zaburzyć strukturę i konstrukcję drzwi ( szczególnie przy drzwiach z przetłoczeniami ), powodować mikropęknięcia lakieru lub forniru, unieważnić gwarancję. Obwieszone drzwi są przeciążone mechanicznie i wagowo. Zawiasy dostosowane są do wagi skrzydeł a dodatkowe obciążenie może powodować ich rozregulowanie i opuszczenie się, wyrobienie miejsc na gniazda zawiasowe w ościeżnicy – co będzie skutkowało w przyszłości brakiem możliwości ich regulacji i opuszczania się drzwi.
Dziecięca „kreatywność” i drzwi wewnętrzne
Pisanie po drzwiach flamastrami, oklejanie naklejkami, czy nawet plastelina mogą pozostawić trwałe przebarwienia, uszkodzić strukturę powierzchni przy próbie szorowania, powodować miejscowe wytarcia przy intensywnym czyszczeniu.
Zwierzęta domowe a drzwi wewnętrzne
Nasze pupile potrafią narobić szkód, drapią powierzchnię drzwi, zostawiając trwałe rysy,skacząc na klamkę mogą rozregulować mechanizm, pozostawiają ślady pazurów lub sierści, które mogą się wbijać w mikroszczeliny powłoki.
Podsumowując Drzwi Barański to inwestycja w estetykę i trwałość. Jednak nawet najlepszy produkt wymaga odpowiedniego traktowania. Stosuj się do zaleceń producenta, unikaj skrajnych warunków i dbaj o konserwację, a drzwi posłużą Ci na długie lata – bez problemów i bez utraty gwarancji.